Emile Zola’nın ölümü de kuşkulu


Ünlü yazar Emile Zola Paris’te Brüksel sokağındaki odasında 29 Eylül 1902 sabahı gazdan zehirlenerek ölür. Yapılan soruşturma bastan savmadır. Olay, talihsiz bir kaza olarak kayıtlara geçer.

Zola’nın ölümünden 20 yıl sonra bir sobacı Pierre Hacquin arkadaşına ilginç bir ayrıntı aktarır. İddiaya göre sobacı, 25 Eylül 1902’de Zola’nın oturduğu binaya komsu binada çalışma yaparken, Zola’nın oturdugu evin bacasını tıkadığını, 29 Eylül sabahı ise izleri sildiğini söylemiştir.

Bu ilginç gelişme, Dreyfus Davası’nda etkili bir kampanya gerçekleştirerek Yahudi karşıtı çevrelerin düşmanlığını kazanan Zola’nın bir cinayete kurban gittiği şeklinde yorumlanır. Dreyfus karşıtı bir yayın organı olarak bilinen La Libre Parole (Serbest Söz)’nin manşeti ise daha da ilginçtir: “Doğalcı bir olay, Zola dumandan boğularak öldü.

Sosyal adaletin savunucusu Zola, ülkesinde cinayet romanı tadında bu kitapla anılacak.Ölümü tam da üyesi olduğu sanat akımına yaraşır bir başlıkla ‘ Doğal bir Ölüm’ olarak bildirilse de şüpheliidr.

Peki Zola’nın yazın hayatında önemi nedir? Romantizmin ardından gelişen bilimin büyüsüyle Gerçek’i keşfeden Fransız edebiyatının öncülerinden Emile Zola. Bilime, özellikle de tıbba hayran, roman ve deneme yazarı, sözünü sakınmayan bir gazeteciydi.

Natüralist (Doğalcı) akımın bu en büyük ismi, bilimsel yöntemlerden etkilenerek romancının ‘gözlemleyen’ ve ‘deney yapan’ olması gerektiğini savundu. Yazın hayatı boyunca tek amacı insanı tanımanın yolunu bulmak, oldu roman onun için bu uğurda bir araçtı.

Aslında Zola’yı ölüme götüren iki unsur vardı. Birincisi Dreyfus Davası boyunca gösterdiği kararlılık.İkincisi Toplumcu bir edebiyatın ilklerinden olarak direngenliğiydi.Zola, ‘Germinal’le edebiyata hep gözardı edilen bir kesimi ilk kez katıyor: İşçi hareketi ve farklı bir yazın hayatına sahip olmasıydı.

Zola’nın en ünlü eseri, ‘Rougon_Macquart’, dönemin en popüler bilim dalı genetik üzerine kuruluydu.İşçilerin sağlık koşulları ve genetik yapının ve sağlığın etkileri üzerine bir eserdi. Rougon-Macquart’ ı yazdığı sırada şu sözlerle belki de ölümü üzerine kurulan senaryolara da katkıda bulunur: ‘ Etrafta benimle iligili bir sürü saçmalık dolaşıyor. Politika öyle gürültü yapıyor ki kitaplar fark edilmiyor. Önemli değil. Sadece üretmeli”

Mehmet Özgür Ersan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir